Jak zainstalować PrestaShop na lokalnym serwerze?

29.05.2023

Jak zainstalować PrestaShop na lokalnym serwerze?

Wstęp

Chcesz stworzyć sklep internetowy na silniku PrestaShop? Może jesteś początkującym freelancerem i chcesz się dopiero zapoznać z systemem przed rozpoczęciem pracy. W takim razie zainstaluj PrestaShop lokalnie na swoim komputerze, nie wykupując hostingu, ani domeny.

Instalacja XAMPP

Pierwsze co musimy zrobić to instalacja lokalnego serwera. Jest to zupełnie darmowe. Posłuży nam do tego program XAMPP. Wchodzimy na oficjalną stronę XAMPP i pobieramy instalator dla systemu Windows, Linux lub macOS.

Wersja XAMPP

Uruchamiamy instalator. Na początku może wyskoczyć błąd, ale spokojnie możemy go zlekceważyć.

XAMPP error

Tutaj najlepiej jak będzie wszystko zaznaczone, unikniemy wtedy problemów. Następnie wybieramy lokalizację instalacji, najlepiej zostawić domyślną. Język angielski i instalujemy.

XAMPP instalacja setup

Po instalacji uruchamiamy program. Domyślnie wszystko jest wyłączone i na razie może tak pozostać. Wrócimy do tego później.

XAMPP program

Instalacja PrestaShop

Teraz zainstalujemy CMSa. Wpisujemy PrestaShop i wchodzimy na stronę główną. Z dolnego menu wybieramy stwórz a następnie stwórz sklep internetowy. Wpisujemy maila i wybieramy profil. W moim przypadku jest to freelancer.

PrestaShop instalacja PrestaShop pobieranie

Tworzenie bazy danych

Po instalacji możemy przejść do stworzenia bazy danych. Wchodzimy na localhost/phpmyadmin. Klikamy nowa i nazywamy bazę danych. Niech to będzie presta_db.

Tworzenie bazy danych

Wdrażanie PrestaShop

Teraz do wcześniej stworzonego folderu przerzucamy zainstalowany silnik PrestaShop i go wypakowujemy. Otrzymamy kolejne archiwum i je również wypakowujemy.

Wybór folderu htdocs 1 wypakowanie archiwum 2 wypakowanie archiwum

Po wypakowaniu plików, wpisujemy w przeglądarkę localhost/presta, bo tak nazwaliśmy folder. Teraz jeszcze trwa szybka instalacja. Po chwili przenosi nas na końcowy etap instalacji. Wybieramy język, akceptujemy licencję i teraz ważny moment.

PrestaShop konfiguracja

Włączenie rozszerzenia intl dla PHP

Musimy załadować rozrzeszenie intl. Kopiujemy sobie nazwę, przechodzimy do XAMPPa. Apache, config, PHP.

Brak rozszerzenia intl XAMPP włączanie rozszerzenia intl

Otwiera nam się plik w notatniku, ctrl f i wklejamy nazwę rozszerzenia i szukamy. Teraz musimy usunąć średnik sprzed nazwy i zapisać plik.

Usuwanie średnika

Teraz włączamy Apache i MySQL. Jeżeli wcześniej to zrobiłeś, to po prostu wyłącz i włącz ponownie.

Wdrażanie PrestaShop część dalsza

Teraz możemy przejść dalej. Wpisujemy nazwę sklepu, wybieramy rodzaj działalności, kraj, tutaj jeżeli mamy hosting, domenę i SSL to włączamy, na lokalnym serwerze nie jest to potrzebne. Wpisujemy dane do konta, imię, nazwisko, adres email oraz hasło.

PrestaShop dane

Jeżeli pierwszy raz masz doczynienia z Prestą to możesz włączyć sobie instalacje przykładowych produktów i modułów. Będzie Ci później łatwiej sobie to ogarnąć.

PrestaShop moduły

W tym miejscu wpisujemy nazwę naszej bazy danych, którą wcześniej utworzyliśmy. W moim przypadku jest to presta_db. Nic więcej nie zmieniamy. Teraz trwa etap instalacji sklepu.

PrestaShop ustawienie bazy

Po zakończeniu instalacji musimy wrócić do folderu z plikami, usunąć folder install. Jest to konieczne ze względu bezpieczeństwa narzuconego z góry i przechodzimy na nowy adres za pomocą linku.

PrestaShop error install Usuwanie folderu install

Logujemy się danymi, które wcześniej podaliśmy i to koniec. Jesteśmy zalogowani do panelu Presty. Teraz bez obaw możesz zaczynać swoją naukę lub testing.

PrestaShop panel
kod promocyjny na hosting -20% reklama tworzenia stron internetowych