05.04.2023
Zainstalowanie WordPressa na serwerze lokalnym to doskonały sposób na naukę tworzenia stron internetowych oraz testowania różnych motywów i wtyczek. Dużą zaletą instalacji WordPressa na lokalnym serwerze jest praca nad projektem, bez ryzyka, że coś popsujemy na głównej stronie. W tym artykule dowiesz się krok po kroku, jak zainstalować WordPressa na serwerze lokalnym.
Pierwszym niezbędnym krokiem do rozpoczęcia przygody tworzenia stron internetowych jest instalacja programu XAMPP. Obsługuje on język PHP, HTML oraz MySQL.
Pobierz XAMPP, następnie uruchom instalator, (możesz odznaczyć TomCata, Mercury Mail Server oraz Fake Sendmail), następnie wybierz ścieżkę instalacji XAMPPa (najlepiej zostaw domyślną).
Po zainstalowaniu programu, uruchom go i włącz Apache oraz MySQL, za pomocą przycisku „włącz”. Jeżeli podane nazwy podświetliły się na zielono, usługi zostały poprawnie uruchomione.
Pobierz WordPressa. Po zainstalowaniu archiwum z WordPressem, przejdź do Eksploratera Plików, w przypadku domyślnej ścieżki XAMPPa, wejdź w Ten komputer, następnie Dysk lokalny (C:) i znajdź folder xampp.
Po odnalezieniu folderu, wejdź do niego i stwórz nowy folder [w przykładzie nazywam go „strona”] i wypakuj archiwum z WordPressem za pomocą WinRARa lub 7zipa. Po wypakowaniu wszystkich plików, usuń archiwum z folderu.
Teraz potrzebujemy stworzyć bazę danych. Wpisujemy w przeglądarkę localhost/phpmyadmin/index.php. Przeniesie nas do panelu admina. Klikamy „Nowa” (rys.1) i nazywamy ją [w przykładzie nazywam go „strona”]. W kolejnym kroku (rys.3) nazwę zostawiamy pustą. Baza danych właśnie została poprawnie stworzona.
Aby przejść do dalszej konfiguracji strony WordPress, wpisujemy w przeglądarkę localhost/strona [gdy folder w folderze xampp nazwałeś inacze, wpisz po ukośniku swoją nazwę].
Teraz wpisujemy nazwę bazy danych, nazwa użytkownika wpisujemy root i hasło zostawiamy puste [jest to istotny krok!].
Już ostatni krok dzieli nas przed możliwością tworzenia strony na WordPress. Teraz wpisujemy nazwę witryny i tworzymy dane do logowania panelu administratora. W przypadku, gdy strona będzie publiczna, nigdy nie wpisuj prostej nazwy i hasła!! Wpisujemy adres e-mail i instalujemy. To tyle! Teraz logujemy się do panelu admina!
Istnieje kilka zalet instalowania WordPressa na lokalnym serwerze, między innymi jest to Bezpieczeństwo, nikt nie wykradnie haseł, baz danych, ani nie będzie miał dostępu do Twojej pracy, dzięki czemu możesz spokojnie pracować nad tajnym projektem i nikt o nim nie będzie wiedział. Kolejną zaletą jest szybkość serwera, nie ma żadnych opóźnień spowodowanych łączeniem się z serwerem
Wadą na pewno jest fakt, że nikt nie zobaczy naszej strony, jeżeli chcielibyśmy się komuś pochwalić, a jeśli zdecydujesz się ją upublicznić, nikt nie zrobi za Ciebie migracji na serwer.
Copyright © WebMajka Wszelkie prawa zastrzeżone.